Kuala Lumpur i okolice – 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Jeśli kiedykolwiek będziesz w okolicach Kuala Lumpur, chociażby na jeden dzień, pamiętaj o największych atrakcjach, które warto zwiedzić. Poniżej przedstawiamy nasze typy.

TOP 10 najważniejszych atrakcji Kuala Lumpur i okolic

1. Petronas Tower i KLCC

P1060528
Wieże Petronas (nazywane również bliźniaczymi wieżami) i Kuala Lumpur City Center to chyba najważniejsza wizytówka Kuala Lumpur. Jeśli nie zobaczysz tych wież to tak, jakbyś nigdy tutaj nie był! Jeśli już tu będziesz, warto również zajrzeć do środka, aby zobaczyć wielopoziomowe, nowoczesne centrum handlowe.
A jeśli uda Ci się trafić na godziny otwarcia (kasy czynne: wt-niedz, 8:00-18:00), warto wjechać na Sky bridge – most łączący 2 wieże.

 

2. China Town i Petaling Street

p1040003 Szczerze polecamy spacer po Chińskiej dzielnicy. Szczególnie, jeśli jest akurat weekend. W Weekendy na Petaling Street jest targ. To dodaje temu miejscu +10 do klimatu! Spacer po Chińskiej dzielnicy zacznij od Masjid Jamek (jeden ze starszych meczetów w KL), przez Medan Pasar (rynek) z wieżą zegarową zbudowaną w 1937r. Według nas warto się tutaj zgubić. A jeśli będziesz chciał się znów odnaleźć, poszukaj na horyzoncie Petronas Tower lub Menara Tower i idź w ich stronę. Na pewno szybko znajdziesz właściwą drogę.

 

3. Widok z Menara Tower

P1060992 Menara Tower – wieża telewizyjna – to najwyższy budynek w Kuala Lumpur. Jeśli chcesz zobaczyć wspaniałą panoramę tego miasta polecamy Ci szczerze to miejsce. Widać stąd najważniejsze atrakcje KL, takie jak wieże Petronas a także Jaskinie Batu. Można się tam dostać nawet do 21:00, tylko upewnij się, że nie pada, bo deszcz popsuje cały widok.

 

4. Batu Caves

P1060918 Jaskinie Batu, położone zaledwie 13 km od Kuala Lumpur to miejsce magiczne. Wyobraź sobie położone w odległości 300 schodów jaskinie, w których mieszczą się świątynie hinduistyczne. Aż chce się tam wdrapać! Świadczy o tym spory ruch, który można tam zaobserwować. Niektórzy lokalesi uważają także, że to świetne miejsce na trening – góra, dół, góra, dół. Tylko uwaga – jest bardzo duszno i wilgotno, więc się nie poślizgnij! Do Batu najlepiej się dostać pociągiem, w KL Sentral. Pociągi rano kursują co ok. 20-30 minut, a bilet kosztuje ok 2 RM. Tutaj też, w czasie Thaipusam przyjeżdżają tłumy wiernych, a wielu śmiałków, (prawdopodobnie będących w transie) daje niezły pokaz, np. przekłuwając sobie różne części ciała, lub ciągnąc coś na hakach wbitych w plecy.

5. Wzgórza herbaciane i fabryka herbaty w Cameron Highlands

DSC01869 Do atrakcji Kuala Lumpur często zalicza się Cameron Highlans, które leży ponad 200 km od Kuala Lumpur. To trochę tak, jakby Zakopane było atrakcją Krakowa. Nie dajcie się zwieść przewodnikom i pamiętajcie, że to wyprawa na minimum cały dzień (dojazd przez góry i w korkach KL zająć może od 3 do 5 godzin). Ale jeśli macie więcej czasu, może warto tam zostać na noc i po rozkoszować się tymi wspaniałymi krajobrazami? W Cameron Highlands zapewne warto zobaczyć wiele rzeczy, ale absolutnym must-see są wzgórza herbaciane i fabryka herbaty. Jeśli macie więcej czasu, polecamy także farmę motyli i ogrody różane oraz najstarszą buddyjską świątynię w tamtych okolicach. Wiemy jednak, że miasto może zaoferować o wiele więcej!

6. spacer po Melace

P1060774 Melaka to piękne, kolonijne miasto, które – co rzadko bywa w Azji – zdołało utrzymać wiele zabytków i ten historyczny klimat. Podróż do Melaki to również podróż w czasie, do czasów, gdy te tereny zajmowali Brytyjczycy, Portugalczycy, Duńczycy. To również kolebka kulturowa Baba-Nonya – Chińsko-Malezyjskiej społeczności. Jeśli masz minimum 1 dzień, polecamy podróż do Melaki oddalonej o ok 150km od KL (2-3 godziny). Dojedziesz tam autobusem ze stacji Bandar Tasik Selatan.

 

7. Przejażdżka Monorailem

Monorail – poruszanie się po Kuala Lumpur nie może być przyjemniejsze. Kolejka jeździ zwykle na wysokości ok 20-30 metrów nad ziemią i jest dobrze połączona z metrem i stacjami kolejowymi, dzięki czemu można nimi dojechać wszędzie. Monorail, czyli pociąg jednoszynowy wspaniale pochyla się na zakrętach. Polecamy jazdę bez trzymanki ;-)

8. Świątynia Thean Hou

To jedno z tych miejsc, które jest często polecane. Nam się nie udało, ale ze zdjęć wynika, że świątynia może robić duże wrażenie. To jeden z tych punktów, które na pewno zwiedzimy, gdy tylko wrócimy do KL.

9. Lake Gardens i Park Ptaków Kuala Lumpur

Kolejny nasz punkt na „następny raz”. Architektura Kuala Lumpur jest – ogólnie rzecz biorąc – bardzo mądrze zaplanowana. Mimo wielu wieżowców i gęstej zabudowy, KL nie jest w ogóle przytłaczające. To dzięki dobrze zagospodarowanej architekturze krajobrazu przestrzeń nie jest „ciasna”. Ogrody i Park ptaków (KL Bird Park) to jedno z tych miejsc, które zdecydowanie wpływają na takie właśnie dobre samopoczucie w w wielkiej metropolii. Park ptaków to jednocześnie świetna gratka dla ornitologów, którzy nie mieli szczęścia zobaczyć wszystkich „piękności” na łonie przyrody podczas pobytu w Malezji. Jest to jeden z największych takich parków na świecie. Wstęp od 9:00-18:00, Bilet wstępu 18 RM.

10. Rzeka świetlików

To także punkt, którego nie udało nam się zobaczyć- głównie dlatego, że wycieczka w tamto miejsce ma sens wyłącznie, jeśli nie pada. Co – szczególnie w porze deszczowej – może być nieco trudne do uchwycenia. No i oczywiście wybierzcie się tam wieczorem – ale …kto nie chciałby zobaczyć świetlików?:)

Propozycje naszych czytelników:

11. Park Narodowy Taman Negara

12. Tioman -

wyspa z nieskazitelnie czystą wodą.

Komentowanie jest zakończone.